ورود به سایت

ثبت نام دوره جدید (20) کلاسهای تربیت مربی، مدیر و موسس مهد کودک آغاز شد. علاقمندان می توانند جهت ثبت نام به صورت حضوری به مرکز آموزش فعالیت های قرآنی جهاد دانشگاهی به آدرس خیابان انقلاب، خیابان قدس، خیابان بزرگمهر، پلاک 98 طبقه اول مراجعه نمایند. مدارک مورد نیاز: یک قعه عکس، کپی از تصویر مدارک شناسایی و آخرین مدرک تحصیلی و تکمیل فرم ثبت نام. لازم بذکر است کلاسهای دوره 19 نیمه اول مهر ماه تشکیل خواهد شد. 


آخرین اخبار

نظرسنجی

برگزاری کدام از دوره ها مورد درخواست شماست؟


 


» » آثاری که زینت‌بخش بارگاه امام حسین(ع) است
تاریخ : 95.02.06

آثاری که زینت‌بخش بارگاه امام حسین(ع) است

آثاری که زینت‌بخش بارگاه امام حسین(ع) است
داداش مهر‌آوری گفت: به عنوان هنرمندی که سال‌هاست در عرصه هنر فعالیت می‌کند افتخار آن را دارم که برخی آثارم زینت‌بخش بارگاه امام حسین (ع) است.


داداش مهر‌آوری، هنرمند میناکار در گفت‌و‌گویی درباره هنر خود اینگونه توضیح داد: عنوان هنری که من در آن فعال هستم، میناکاری شیشه است، البته پیش‌تر از این به اسم نقاشی روی شیشه نام برده می‌شد. درباره قدمت این هنر هم اگر بخواهیم براساس یافته‌ها سخن گوییم، باید بگویم از زمان سلجوقیان آثاری در این حوزه داشته‌ایم، ولی به طور مشخص و ویژه از دهه ۲۰ شاهد رونق و شکل‌گیری این هنر هستیم.
وی افزود: در دهه ۴۰ شکل توجه به میناکاری روی شیشه با توجه به الگوهایی که از فرانسه و روسیه وارد شد، شکلی جدی¬تر به خود گرفت؛ زیرا با توجه به این الگوبرداری تکنیک‌ها در میناکاری شیشه تغییر پیدا کرد. در همان سال‌ها استفاده از این هنر در ادارات دولتی به ویژه مراکزی که کارکرد هنری داشتند، رایج شد.
این هنرمند در ادامه به ویژگی‌های کار خود در این هنر اشاره کرد و گفت: وقتی این هنر را شناختم به آن علاقه‌مند شدم، اما هیچگاه سعی نکردم تنها یک مقلد باشم، برای همین دست به نو‌آوری و ابداع زدم و کارهایی خلق کردم که تنها آنها را در میناکاری که من انجام می‌دهم، می‌توان مشاهده کرد.
این استاد دانشگاه گفت: بزرگترین دغدغه من این بوده که آنچه فرا گرفتم را به دیگران آموزش دهم. برای همین دانشگاه‌های بسیار زیادی هستند که من در آنها تدریس کرده‌ام. این کار را هم با عشق انجام داده‌ام و هیچگاه از آن نیز خسته نشدم. شاید دلیلی که باعث شد چند بار هم به عنوان استاد نمونه انتخاب شوم .
وی در پاسخ به این سؤال که تا به امروز چند بار در جشنواره‌ها و مسابقات تقدیر شده است، گفت: تعداد این تقدیر‌ها زیاد است که بسیاری از آنها را به یاد ندارم. درباره نمایشگا‌ه‌های انفرادی خودم نیز باید بگویم که از گالری¬های سازمان میراث فرهنگی گرفته تا خانه هنرمندان و دیگر مکان‌های فرهنگی میزبان کارهای من بوده‌اند.
مهرآوری یادآور شد: البته باید این نکته را هم ذکر کنم که از سوی سازمان‌ مربوط به کشورهای اسلامی نیز تجلیل شده‌ام این نکته را ذکر کردم، چون برایم مهم است که کارهایی از سوی تمامی مسلمانان مورد اقبال قرار گرفته است.
وی در پاسخ به این سؤال که به عنوان هنرمندی که سال‌هاست کار هنری می‌کند، چه تعلق خاطری به موضوعات دینی دارد، گفت: بیان چنین مطالبی شاید درست نباشد، اما چون پرسیدید جواب می‌دهم. بسیاری از کارهای من در اماکن متبرکه تزیین‌بخش بارگاه ائمه است. در بارگاه امام حسین(ع) کارهای من وجود دارد و به تازگی نیز جارهایی (نوعی آویز یا لوستر) را به صورت اهدایی به امامزاده بی بی زبیده اهدا کرده‌ام که آخرین مراحل آن در حال انجام است، البته کارهای دیگری به صورت اهدای دیگر در دیگر اماکن متبرکه کشور دارم که زینت‌بخش آن اماکن است.
این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: کاری را در زمان برگزاری نمایشگاه قرآن خلق کردم که «الله» نام دارد. این کار را بسیار دوست دارم، چون تمام تلاش خود را کردم تا کاری ماندگار خلق کنم. در این اثر از رنگ‌هایی استفاده کردم که در ابتدا روی کار دیده نمی‌شود و بعد از اینکه در کوره قرار می‌گیرد، خود را نمایان می‌کند. این ویژگی خود نشان می‌دهد چه انرژی صرف خلق این کار شده است.
وی در پایان تاکید کرد: درباره کارم ‌یک نکته را اضافه می کنم؛ آن هم این است که در تمامی کارهایی که خلق کردم، هیچ-گونه کپی‌برداری دیده نمی‌شود.
بازگشت