معرفی مرکز آموزش سازمان فعالیتهای قرآنی دانشگاهیان کشور

• جهاددانشگاهی:

جهاددانشگاهي‌ نهادي‌ ماهيتا انقلابي است كه در عرصه دانش، آموزش و فرهنگ فعاليت مي‌كند. این نهاد از آغاز شكل‌گيري، كوشش نظام‌مند فرهنگي در دانشگاه‌ها را به عنوان گسترده‌ترين حوزه فعاليت‌هاي خود برگزيده و مخاطب اصلي خود را در محيط‌هاي دانشجويي، مطابق سرفصل‌گزيني، هدف‌گزاري و برنامه‌ريزي دامنه‌دار جستجو كرده‌ است. اين نهاد علاوه بر رويكرد تخصصي كردن فعاليت‌ها از طريق ايجاد مراكز ويژه و حفظ روند رو به رشد فعاليت‌هاي جاري، افتخار طراحي و ابداع ده‌ها جشنواره و برنامه سراسري و بين‌المللي را كسب كرده است.
یکی از مراکز تاسيس شده، «مرکز فعالیتهای قرآني دانشجويان كشور» در سال 81 بوده است. ارتقاء سطح مركز به سازمان در سال 85 بيانگر اهميت فعاليت‌هاي قرآني به عنوان يكي از محوري‌ترين عرصه فعاليت نهاد است و تغییر نام این سازمان به «سازمان فعالیتهای قرآنی دانشگاهیان کشور» گسترش زمینه فعالیت این سازمان در سطح کل دانشگاه و در بین اساتید و کارکنان دانشگاه را مهیا ساخت.
موضوع‌ اصلي‌ برنامه‌هاي‌ ديني‌ و قرآني‌ این سازمان ترويج‌ فرهنگ‌ انس‌ با قرآن ‌به‌ منظور تعميق‌ گرايش‌ و باورهاي‌ دانشجويان‌ به‌ تفكر و تدبر در مفاهيم‌ قرآني‌، تبيين‌ و ترويج‌ سيره‌ عملي‌ اسوه‌ها و الگوهاي‌ ديني‌ و تعظيم‌ شعاير و مناسبت‌هاي‌ اسلامي‌، ارائه‌ آموزش‌هاي‌ متناسب‌ به‌ منظور تبيين‌ اصول‌ و مباني ‌اعتقادي‌ و ترويج‌ معارف‌ ديني‌، فراهم‌ آوردن‌ زمينه‌ مناسب‌ براي‌ معرفي‌ و تبادل‌ انديشه‌ها و افكار در زمينه‌هاي‌ ديني‌ و سياسي‌ در جهت‌ رشد شخصيت‌ دانشگاهیان‌ است.
در این راستا اداره آموزش سازمان در راستای تحقق مندرجات اساسنامه و اهداف تعیین شده در هر سال اقدام به برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های مختلف آموزشی و برنامه‌ها و فعالیتها با محوریت قرآن کریم می‌نماید که در این مسیر توفیق الهی را از درگاهش خواستاریم.

• مقدمه:

بي‌شک بهترين و کارآمدترين راه ممکن جهت ايجاد، حفظ و تقويت تمدن اسلامي ، ترويج، گسترش و تعميق معارف قرآن و عترت در ميان دانشجويان و دانشگاهیان است که آموزش يکي از راه‌هاي تأمين‌کننده آن است.
آموزش فرايندي است كه به دنبال اين فرايند ـ و به طور خاص حوزه امور قرآني ـ فراگير به دو نوع توانايي فكري و عملي رسيده و از سطحي به سطح ديگر ارتقاء پيدا مي‌كند، بنابراين در نگاه سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهيان کشور، ارائه معلومات جديد مي‌بايست شکل عملياتي داشته و در نتيجه تأثير مستقيمي بر نحوه عمل دانشجويان بگذارد؛ لذا صرفاً آموزشهاي تئوريک را کافي ندانسته و اين هدف را دنبال مي نمايد که از درياي بيکران قرآن و نيز دستورات عملي ائمه(ع) بتواند الگوي زندگي مبتني بر مفاهيم قرآني را ارائه نمايد.
لازم به ذکر است که اداره آموزش از مهرماه سال 84 در سازمان تشکيل شد و در ابتدا به طراحي و برنامه‌ريزي فعاليتهاي آموزشي قرآني پرداخت و فعاليتهاي خود را عملاً از سال 1385 در سطح دانشگاه‌هاي کشور آغاز نمود و به حول و قوه الهی تاکنون فعال بوده است.

• چشم انداز:

تبديل شدن به بخشي کليدي در انتشار و اشاعه مفاهيم والاي قرآني و محل رجوعي در رسيدن به آموزشهاي مورد نياز قرآني براي تمامي آحاد جامعه به ويژه قشر دانشجو.

• رسالت:

ايجاد زمينه انس بيشتر و علاقه به يادگيري با قرآن‌کريم به عنوان ارزشمندترين و مهمترين متن ديني، به منظور تحکيم و تقويت ايمان و گسترش اعمال صالح در جامعه، ارتقاء سواد قرآني، گسترش ذکر و ياد پروردگار به عنوان مهمترين عامل براي جلوگيري از فساد و زشتي در جامعه بالاخص جامعه دانشجويي، ارتقاي سطح فرهنگي و متخلق‌شدن به اخلاق اسلامي، پرورش نيروي انساني ماهر در حوزه آموزش، جهت رفع کمبود نيروهاي متخصص آموزش قرآني؛ شناسايي نيروهاي مستعد و تربيت آنان جهت تدريس در کلاسهاي آموزش قرآن‌کريم؛ تکميل حلقه‌هاي آموزشي در راستاي زمينه‌سازي و اجراي نظام جامع و هماهنگ آموزش قرآن‌کريم از جمله رسالتهايي است که اداره آموزش سازمان فعاليتهاي قرآني با توکل به حي لايزال تلاش مي‌کند به آن دست يابد.


• محورهاي فعاليتهاي آموزشي:

1- فعاليتهاي آموزشي درون سازماني
بهبود عملکرد کارکنان و دست يافتن به اين سهم که کارکنان کاري را که از آنها انتظار مي‌رود به درستي انجام دهند، نيازمند ارائه آموزشهاي متناسب، پويا و تحول‌برانگيز مي‌باشد؛ زيرا افزايش کارايي مراکز و سازمانها در گرو افزايش کارايي منابع انساني است و اين افزايش در گرو آموزش و توسعه دانش و مهارت و ايجاد رفتارهاي مطلوب براي کار کردن موفقيت‌آميز است.
آموزشهاي متناسب با اهداف شغلي، هدف‌دار، پيوسته و پرمحتوا مي‌تواند نيروهاي انساني را همگام با پيشرفتهاي علم و فناوري به حرکت درآورده و در ارتقاي کيفيت و کميت کارايي آنان مؤثر باشد. بر اين اساس در نظر گرفته شد اعضاء سازمان بر اساس ماهيت‌کاري خود در دوره‌هاي آموزشي شرکت نمايند.


2- فعاليتهاي آموزشي برون سازماني
2-1- آموزشهاي ضمن‌خدمت کارکنان سازمانها و نهادها براساس بخشنامه سازمان برنامه‌ريزي و مديريت کشور
در دنياي امروز بقا و بالندگي سازمانها به ويژه سازمانهايي که مسئوليت و مأموريتهاي گسترده‌اي دارند، در گرو بکارگيري نيروهاي متخصص، کارآمد و آموزش ديده است. استفاده بهينه از نيروي انساني کارآمد و ارتقاء توانمنديهاي آنها در بستر توسعه منابع انساني بالاخص با آموزش و يادگيري پيوسته، تحقق مي‌يابد و سرمايه‌گذاري در امر آموزش و ارتقاء توانمنديهاي نيروي انساني همواره موجب توسعه کمي و کيفي فعاليت سازمانها و استفاده بهينه از فرصتها و منابع مي‌گردد.
آشنايي و درك معارف عاليه قرآن مجيد يكي از تكاليف نظام مقدس جمهوري اسلامي است؛ نظامي که برخاسته از اعتقادات قرآني و اسلامي آحاد جامعه ايران بوده و به دنبال شهادت و ايثار دلاور مردان و زنان مسلمان اين مرز و بوم شكل گرفته و ايجاد زمينه‌ها و بسترهاي مناسب جهت آشنا سازي امت اسلامي با كتاب انسان‌ساز قرآن مجيد از اهداف مهم آن است و در اين خصوص كاركنان سازمانها و نهادها به عنوان كارگزاران منويات نظام اسلامي از جايگاه و الويت خاصي برخوردار مي‌باشند و آشناسازي هرچه بيشتر اين عزيزان با قرآن مجيد مي‌تواند در بخشهاي مختلف فرهنگي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي تأثيرات چشم‌گيري را به دنبال داشته‌باشد.
هدف از برگزاری کلاسهای قرآنی، ارتقاء سطح اطلاعات کارکنان قرآن‌آموز و ترویج فرهنـگ قرآنی در میان آنان است تا افراد با شناخت بهتر نسبت به مفاهيم قرآنی، مسئولیت شغلی محول شده را با کیفیت بالاتر به انجام برسانند. به طور خلاصه اهم اهداف را بدين شرح مي‌توان نام برد:

1- اشاعه فرهنگ قرآني به عنوان اصلي‌ترين و ريشه‌اي ترين برنامه زندگي و آشنا سازي كاركنان با مفاهيم عاليه قرآن مجيد
2- ارتقاء سطح دانش و آگاهيهاي کارکنان و ايجاد مهارت و توانايي خواندن صحيح قرآن مجيد.
3- ارتقاء سطح پايه و گروه كاركنان بر اساس موفقيت در اتمام دوره‌هاي آموزش قرآن مجيد.
4- ايجاد رفتار مطلوب و متناسب با ارزشهاي پايدار جامعه در کارکنان .
5- ايجاد رابطه درمان جويانه با قرآن مجيد و افزايش رضايت و بهبود روحيه کارکنان.
6- بهره‌گيري از فرهنگ قرآن مجيد به منظور بالا بردن سطح كمي و كيفي فعاليتهاي كاركنان در عرصه‌هاي تخصصي و عمومي.

ساعات آموزش ضمن خدمت بسيار کوتاه است، ولي به هر صورت آموزشها تلاشي است تا اصول قرائت و مفاهيم پايه و اصلي به کارکنان انتقال يابد.
در صورت درخواست هر يک از سازمانها و يا نهادهای دولتي آموزشهای قرآنی تحت عنوان آموزهای ضمن خدمت ارائه می گردد.

2-2- آموزشهاي دانشجويان دانشگاه هاي سراسر کشور
2-2-1- برگزاري کارگاه‌هاي يکروزه آموزشي
2-2-2- برگزاري دوره‌هاي آموزشي کوتاه مدت
2-2-3- برگزاري دوره‌هاي آموزشي با هدف ايجاد اشتغال
2-2-4- برگزاري اردوهاي آموزشي چند روزه
2-2-5- برگزاری دوره‌های آموزشی غیرحضوری(مکاتبه‌ای، الکترونیکی)

تماس با ما

آدرس

تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس خيابان بزرگمهر پلاک 98 - طبقه 1 66410254 - 66410239 - 66410248 info@iska-jde.ir